Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 14.27. Порушення законодавства про лотереї


(введена Федеральним законом від 11.11.2003 N 138-ФЗ)
1. Проведення лотереї без отриманого у встановленому порядку дозволу або без направлення в установленому порядку повідомлення -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від сорока до двохсот мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятисот до п'яти тисяч мінімальних розмірів оплати праці.
2. Несвоєчасне перерахування цільових відрахувань від лотереї, а також їх спрямування на інші цілі, ніж ті, що передбачені законодавством про лотереї, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до двохсот мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від однієї тисячі до п'яти тисяч мінімальних розмірів оплати праці.
3. Відмова у виплаті, передачі або надання виграшу, а також порушення порядку і (або) строків виплати, передачі або надання виграшу, передбачених умовами лотереї, -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятисот до однієї тисячі мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 14.27. Порушення законодавства про лотереї "
  1. 6. Класифікація договорів
    Класифікація будь-якого поняття припускає його поділ. Такий поділ може бути вироблено двома способами. Перший становить дихотомію або, інакше - "поділ надвоє". З її допомогою, використовуючи послідовно певне підставу (критерій), ділять поняття на дві групи, з яких одну характеризує наявність цього підстави, а іншу - його відсутність. Подібний розподіл може бути
  2. 5. Страхові терміни
    Відносини по страхуванню являють собою складну конструкцію, що складається з великого числа елементів. Для частини з них законодавець використовує специфічні терміни. Із зазначеної причини з встановленням їх сенсу пов'язане рішення багатьох питань, що виникають на різних стадіях розвитку страхового правовідносини. Страховий ризик Визначення страхового ризику міститься у п. 1 ст. 9 Закону про
  3. 2. Конкурси-торги
    Свобода конкурсів-торгів та її межі. Правове регулювання конкурсів у випадках, коли вони являють собою одну з форм торгів, здійснюється головним чином трьома статтями Кодексу - ст. ст. 447 - 449. Велика частина містяться в цих статтях норм, як уже зазначалося, включає вказівку на те, що вони мають на увазі торги і, отже, розраховані на застосування їх в рівній мірі до обох
  4. Глава XX. ДОГОВОРИ ПРО ІГРАХ І ПАРІ
    В основі ігор і парі лежить ризик, який, укладаючи між собою договір, беруть на себе сторони. В.А. Ойгензіхт в одній зі своїх робіт піддав аналізу більше сотні мали місце в різний час висловлювань щодо питання про саме поняття ризику. Значна частина з них спирається на уявлення про ризик як підставі цивільно-правової відповідальності сторін. ---
  5. Стаття 4. Об'єкти страхування
    Коментар до статті 4 § 1. Наведена стаття вводить поняття об'єкта страхування, ототожнюючи його зі страховим інтересом. Підкреслено, що об'єкт страхування - страховий інтерес - повинен існувати як у майновому, так і в особистому страхуванні. Тут же об'єкт страхування служить класифікаційною ознакою для поділу всіх можливих видів страхування на три групи - особисте страхування,
  6. 5.18. Страхування
    Поняття договору страхування. Договір страхування, як і будь-який інший цивільно-правовий договір, являє собою юридичний факт, з яким норми права пов'язують виникнення, зміну і припинення цивільних правовідносин. Цивільне законодавство визначає договір страхування як угоду сторін, в силу якого одна сторона (страхувальник) зобов'язується сплатити встановлений
  7. Стаття 3.5. Адміністративний штраф
    1. Адміністративний штраф є грошовим стягненням і може виражатися у величині, кратній: 1) мінімального розміру оплати праці (без урахування районних коефіцієнтів), встановленому федеральним законом на момент закінчення або припинення адміністративного правопорушення (далі - мінімальний розмір оплати праці); 2) вартості предмета адміністративного правопорушення на момент закінчення або
  8. Стаття 4.5. Давність притягнення до адміністративної відповідальності
    1. Постанова по справі про адміністративне правопорушення не може бути винесено після закінчення двох місяців з дня вчинення адміністративного правопорушення, а за порушення законодавства Російської Федерації про внутрішніх морських водах, територіальному морі, континентальному шельфі, про виняткову економічну зону Російської Федерації, митного, антимонопольного, валютного
  9. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської
  10. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Поряд з розглянутими вище формами безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі населення у здійсненні місцевого самоврядування громадяни вправі брати участь у здійсненні місцевого самоврядування в інших формах, що не суперечать Конституції Російської Федерації, федеральним і регіональним законам. У вітчизняній літературі з місцевому самоврядуванню в числі