Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 144. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів Коментар до статті 144

Статтею 29 Конституції РФ гарантовані свобода думки і слова, а також свобода масової інформації. Реалізація цього права в чому пов'язана з професійною діяльністю журналістів.
Основним об'єктом аналізованого злочину є конституційне право на свободу масової інформації, а також встановлений порядок професійної діяльності журналіста. Додатковим об'єктом виступає свобода друку та інших засобів масової інформації.
Потерпілим від цього злочину може бути журналіст, який виконує свій професійний обов'язок.
Під професійною діяльністю журналістів розуміються редагування, створення, збір чи підготовка повідомлень і матеріалів для редакції зареєстрованого ЗМІ на основі трудових чи інших договірних відносин журналіста з редакцією зареєстрованого ЗМІ або по її уповноваженням (1).
---
(1) Див: ст. 2 Закону РФ "Про засоби масової інформації" / / Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 7. Ст. 300.
Професійна діяльність журналістів в Україні здійснюється відповідно до Закону РФ від 27 грудня 1991 р. N 2124-1 "Про засоби масової інформації".
Статтею 47 цього Закону передбачено права журналіста. Зокрема, він має право:
1) шукати, запитувати, одержувати і поширювати інформацію;
2) відвідувати державні органи та організації, підприємства та установи, органи громадських об'єднань чи їх прес-служби;
3) бути прийнятим посадовими особами у зв'язку із запитом інформації;
4) отримувати доступ до документів і матеріалів, за винятком їх фрагментів , які містять відомості, що становлять державну, комерційну або іншу спеціально охоронювану законом таємницю;
5) копіювати, публікувати, оголошувати чи іншим способом відтворювати документи і матеріали за умови дотримання вимог ч. 1 ст. 42 цього Закону;
6) робити записи, у тому числі з використанням засобів аудіо-та відеотехніки, кіно-і фотозйомки, за винятком випадків, передбачених законом;
7) відвідувати спеціально охоронювані місця стихійних лих, аварій та катастроф, масових заворушень і масових скупчень громадян, а також місцевості, в яких оголошено надзвичайний стан; присутнім на мітингах і демонстраціях;
8) перевіряти достовірність йому інформації;
9) викладати свої особисті судження й оцінки у повідомленнях і матеріалах, призначених для розповсюдження, за своїм підписом;
10) відмовлятися від підготовки за своїм підписом повідомлення або матеріалу, що суперечить його переконанням;
11) знімати свій підпис під повідомленням або матеріалом, зміст якого, на його думку, було спотворено в процесі редакційної підготовки, або забороняти або іншим чином обумовлювати умови і характер використання даного повідомлення або матеріалу відповідно до ч. 1 ст. 42 цього Закону;
12) поширювати підготовлені ним повідомлення і матеріали за власним підписом, під псевдонімом або без підпису.
Журналіст користується також іншими правами, наданими йому законодавством Російської Федерації про засоби масової інформації.
Перелічені та інші права журналіста є реалізацією конституційного права вільно шукати, одержувати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію будь-яким законним способом (ч. 4 ст. 29 Конституції РФ).
Об'єктивна сторона злочину виражається в діянні у формі перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, а також характеризується способом перешкоджання - примусом до поширення або до відмови від поширення інформації.
Перешкоджання - це протидія з боку інших осіб шляхом примусу журналістів до поширення інформації. Примус може бути здійснене як шляхом впливу на орган масової інформації (загроза припинення або зупинення його діяльності, знищення тиражу чи його частини та інші подібні дії), так і шляхом впливу на самого журналіста. Зокрема, примус може виразитися в застосуванні до самого журналісту чи його близьким насильства, в погрозі його застосування, у знищенні або загрозу знищення майна, загрозу звільненням, пониження в посаді, шантажі, тобто загрозу розголошення небажаних відомостей, та інших діях, що порушують законні права та інтереси журналіста (поширення відомостей, що ганьблять журналіста і його близьких, і т.д.).
Заподіяння шкоди іншим об'єктам при перешкоджанні законній професійній діяльності журналістів потребують кваліфікації за сукупністю злочинів.
Під поширенням інформації розуміється будь-яка форма доведення її до невизначено великого кола осіб, масового споживача: опублікування, виступ по радіо, по телебаченню і т.п.
Склад злочину формальний. Злочин закінчено з моменту вчинення самого діяння незалежно від того, чи вдалося домогтися від журналіста поширення або відмови від поширення тієї чи іншої інформації.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що перешкоджає законній професійній діяльності журналіста, застосовуючи при цьому примушення до поширення або до відмови від поширення інформації, і бажає виконати такі дії.
Суб'єкт основного складу злочину загальний. Ним є осудна особа, яка досягла віку шістнадцяти років. У кваліфікованому складі суб'єкт спеціальний - посадова особа засоби масової інформації, де працює журналіст, або будь-яке інше обличчя, що має службовим становищем, яке використовується для перешкоджання законній професійній діяльності журналіста.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 144. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів Коментар до статті 144 "
  1. Стаття 295. Посягання на життя особи, яка здійснює правосуддя або попереднє розслідування Коментар до статті 295
    144-ФЗ "Про оперативно-розшукову діяльність". Відповідно до ст. 13 цього Закону на території Російської Федерації право здійснювати оперативно-розшукову діяльність надається оперативним підрозділам: --- СЗ РФ. 1995. N 33. Ст. 3349. - Органів внутрішніх справ Російської Федерації; - органів Федеральної служби безпеки; - федеральних
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. 1. Поняття кримінальної армалогіі
    статтями 222-226 КК РФ. Відсутність протягом багатьох десятиліть законодавчого і, зокрема, кримінально-правового визначення поняття зброї призвело до того, що даний пробіл заповнювався постановами Пленуму Верховного Суду СРСР від 20 вересня 1974 № 7 та постановою Пленуму Верховного Суду РФ від 25 червня 1996 року № 5 , в яких роз'яснювалося, що слід розуміти під
  4. § 7. Адміністративні правопорушення в галузі зв'язку та інформатизації
    стаття передбачає також «встановлену законодавством Російської Федерації» відповідальність за безліцензійну діяльність у галузі зв'язку. Однак адміністративна відповідальність за здійснення діяльності у сфері зв'язку без ліцензії була введена ФЗ від 6 серпня 1996 р. «Про внесення змін і доповнень до Кодексу РРФСР адміністративні правопорушення» 1; таким чином,
  5. § 12. Адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління
    статтях аналізованої групи КпАП, якщо вони вчинені з корисливої або іншої особистої зацікавленості, можуть кваліфікуватися як злочини за ст. 285 КК (зловживання посадовими повноваженнями). На відміну від всіх інших статей гл. 14 КпАП домінуюче початок диспозицій ст. 193, 193, 1932 укладено в регламентації недержавних та приватноправових інтересів. Стаття 193 КпАП
  6. Коментар до статті 13.16
    законних підставах; під підпискою на періодичні друковані видання розуміється форма розповсюдження періодичних друкованих видань, що включає в себе ряд технологічних операцій, у тому числі прийом передплати на зазначені видання і, якщо це передбачено в договорі підписки, їх доставку. 2. Відповідно до ст. 25 Закону РФ "Про засоби масової інформації" розповсюдження продукції
  7. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й
  8. 8.2. Правові форми організації діяльності ЗМІ
    перешкоджання здійснюваному на законній підставі розповсюдженню продукції засобів масової інформації з боку громадян, об'єднань громадян, посадових осіб, підприємств, установ, організацій, державних органів не допускається. Розповсюдження продукції засоби масової інформації вважається комерційним, якщо за неї стягується плата. Продукція, призначена для
  9. § 2. Місцеве самоврядування як основа конституційного ладу
    стаття 3, частини 1 і 2; статті 12 і 131, частина 1). Крім того, встановивши, що у разі, якщо населення відмовилося від реалізації на своїй території права на організацію місцевого самоврядування, на даній території здійснюється державна влада Курської області, законодавець Курської області виходив з можливості створення сільських та селищних органів державної влади. Тим часом в
  10. § 5. Інформаційне забезпечення виборів
    закону про основні гарантії виборчих прав, як передвиборна агітація не розглядаються агітаційні дії, що мають на меті спонукати або спонукають виборців до участі чи неучасті у виборах. Інформування виборців. Інформування виборців здійснюють органи державної влади, органи місцевого самоврядування, комісії, організації, що здійснюють випуск засобів масової
© 2014-2022  yport.inf.ua