Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Трудовий кодекс Російської Федерації з виправленнями та доповненнями на 07.06.2013 року, 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 211. Державні нормативні вимоги охорони праці

Державними нормативними вимогами охорони праці, що містяться у федеральних законах та інших нормативних пра-вових актах Російської Федерації і законах та інших нормативних правових актах суб'єктів Російської Федерації, встановлюються правила, процедури, критерії і нормативи, спрямовані на збереження життя і здоров'я працівників у процесі трудової діяльно-сті.
(В ред. Федеральних законів від 30.06.2006 N 90-ФЗ, від 24.07.2009 N 206-ФЗ)
Державні нормативні вимоги охорони праці обов'язкові для виконання юридичними та фізичними особами при здійсненні ними будь-яких видів діяльності, у тому числі при проектуванні, будівництві (реконструкції) та експлуатації об'єктів, конструюванні машин, механізмів та іншого обладнання, розробці технологічних процесів, організації виробництва і праці.
(В ред. Федерального закону від 30.06.2006 N 90-ФЗ)
Порядок розробки, затвердження та зміни підзаконних нормативних правових актів, що містять державні нормативні вимоги охорони праці, в тому числі стандарти безпеки праці, встановлюється Урядом Російської Федерації з урахуванням думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин.
(В ред. Федеральних законів від 30.06.2006 N 90-ФЗ, від 24.07.2009 N 206-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 211. Державні нормативні вимоги охорони праці "
  1. Стаття 211. Державні нормативні вимоги охорони праці
    державні нормативні вимоги охорони праці закріплені в розд. X ТК, а також в інших федеральних законах, законах суб'єктів РФ, постановах Уряду РФ, нормативних правових актах Мінздоровсоцрозвитку Росії та інших органів федеральної виконавчої влади (при цьому продовжують діяти деякі нормативні правові акти скасованого Мінпраці Росії). При розробці
  2. Стаття 217. Служба охорони праці в організації
    державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері праці. (В ред. Федеральних законів від 30.06.2006 N 90-ФЗ, від 18.07.2011 N 238-ФЗ) Структура служби охорони праці в організації і чисельність працівників служби охорони праці визначаються роботодавцем з урахуванням рекомендацій федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з нормативно -правового регулювання у
  3. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
    державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці та встановлює відповідальність осіб, винних у порушенні вимог охорони праці. 2. Коментарів статтею встановлено гарантії збереження місця роботи і заробітної плати. Так, ч. 3 передбачає, що на час призупинення робіт у зв'язку з приписами внаслідок порушення державних нормативних вимог
  4. Стаття 363. Відповідальність за перешкоджання діяльності державних інспекторів праці
    державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці з метою перевірки умов і охорони праці в організації, розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; б) виконувати приписи посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці. Стаття 22 ТК в числі основних обов'язків роботодавця
  5. 5. Звільнення за порушення вимог охорони праці
    нормативно-правовими актами, в тому числі інструкціями з охорони праці. Комісія з охорони праці створюється в організації в порядку, передбаченому ст. 218 Трудового кодексу РФ. Для застосування крайній захід стягнення у вигляді звільнення в цьому випадку в загальному порядку видається відповідний наказ, з яким знайомлять працівника під
  6. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
    державної політики в галузі охорони праці є: забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників; прийняття та реалізація федеральних законів та інших нормативних правових актів Російської Федерації, законів та інших норма -тивних правових актів суб'єктів Російської Федерації в галузі охорони праці, а також федеральних цільових, відомчих цільових та територіальних цільових
  7. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
    стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
  8. Стаття 311. Умови, при яких допускається надомна праця
    вимогами охорони праці означає, що роботодавець повинен забезпечити безпечні умови праці (застосування засобів індивідуального захисту, змиваючих і знешкоджуючих засобів, дотримання режиму праці і відпочинку, навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт, перевірку знань вимог охорони праці тощо). Про гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони
  9. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
    статтями розділів "Робочий час" і "Час відпочинку"), а також інші вимоги, пропоновані законами і правилами охорони праці (див. коментар. до ст. ст. 212, 184, 219, 221, до статей гл. 57 ТК "Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового
  10. Стаття 212. Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці
    стаття передбачає, що роботодавець зобов'язаний забезпечити здорові і безпечні умови праці, охорону праці для всіх працівників. Вона містить докладний перелік обов'язків роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці ( див. також ст. 213, 215, 221-223, 225, 227-230 ТК). Відповідно до державних вимог з охорони праці конкретні обов'язки роботодавця можуть бути
  11. Стаття 13.5. Порушення правил охорони ліній або споруд зв'язку
    нормативних документів про забезпечення безперебійної роботи ліній передач, трактів і каналів, наданих для потреб управління, оборони, безпеки та охорони правопорядку, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  12. Контрольні питання до § 7.7
    охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. В чому полягають особливості охорони праці жінок, вагітних жінок, матерів, які мають малолітніх дітей? 6. Яка система органів нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та охорону
  13. Стаття 216.1. Державна експертиза умов праці
    стаття визначає органи, що здійснюють державну експертизу умов праці, її цілі і завдання. У Положенні про проведення державної експертизи умов праці в Російській Федерації, затвердженому постановою Уряду РФ від 25.04.2003 N 244 (в ред. від 01.02.2005) * (345), передбачено порядок направлення на експертизу документів та матеріалів з умов і охорони праці та термін
  14. Стаття 311. Умови, при яких допускається надомна праця
    стаття відтворює загальні вимоги, що стосуються будь трудової діяльності. Працівники не повинні залучатися до робіт, протипоказаним їм за станом здоров'я (див. ст. 212 ТК і коммент. до неї). Як і інші працівники, у встановлених законом випадках надомники повинні проходити медичні огляди. 2. На надомників поширюються всі вимоги охорони праці відповідно до гл . 34 ТК.
  15. Стаття 216.1. Державна експертиза умов праці
    державним нормативним вимогам охорони праці (ст. 209 ТК). 2. Відповідно до ч. 1 коментованої статті державна експертиза умов праці здійснюється федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим на проведення державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
  16. Стаття 209. Основні поняття
    державним нормативним вимогам охорони праці. (в ред. Федерального закону від 30.06.2006 N 90-ФЗ) Виробнича діяльність - сукупність дій працівників із застосуванням засобів праці, необхідних для перетворення ресурсів в готову продукцію, що включають в себе виробництво та переробку різних видів сировини, будівництво, надання различ-них видів послуг. Вимоги охорони праці
  17. Стаття 7.14. Проведення земляних, будівельних та інших робіт без дозволу державного органу охорони об'єктів культурної спадщини
    державного органу охорони об'єктів культурної спадщини у випадках, якщо такий дозвіл обов'язково, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати
  18. Стаття 7.13. Порушення вимог збереження, використання та охорони об'єктів культурної спадщини (пам'яток історії та культури) федерального значення, їх територій і зон їх охорони
    вимог збереження, використання та охорони об'єктів культурної спадщини (пам'яток історії та культури) федерального значення, включених до Державного реєстру об'єктів культурної спадщини (Перелік об'єктів історичної та культурної спадщини федерального (загальноросійського) значення), їх територій, а одно недотримання обмежень, встановлених в зонах їх охорони, - тягне за собою накладення
  19. Стаття 216.1. Державна експертиза умов праці
    державного нагляду за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, та органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в галузі охорони праці в по-рядку, встановленому уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої влади. (в ред. Федеральних законів від 23.07.2008 N 160-ФЗ, від
  20. Глава 34. Вимоги охорони праці
    охорони