Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 290. Одержання хабара Коментар до статті 290 |
||
Предметом отримання хабара є гроші, цінні папери, інше майно, в тому числі вилучене з обігу або обмежене в обороті (наркотичні засоби, психотропні речовини, зброя, боєприпаси та ін.), різні послуги (вигоди) майнового характеру, що підлягають оплаті, але надавані взяткополучателю безоплатно або за явно заниженою вартістю (надання туристичних путівок, ремонт квартири, будівництво дачі, заниження вартості переданого майна, зменшення орендних платежів, процентних ставок за користування банківським кредитом і т.д.) <1 >. Не є предметом отримання хабара послуги нематеріального характеру, не тягнуть для хабароодержувача майнової вигоди (наприклад, надання можливості придбати якийсь рідкісний товар або послугу, видача позитивної рецензії на роботу). --- (1) Див: п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 р. N 6 "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі". Об'єктивна сторона злочину виражається в одержанні посадовою особою особисто або через посередника предмета хабара. Частина 1 ст. 290 КК РФ вказує на наступні варіанти поведінки посадової особи, за який вона отримує хабар: 1) вчинення на користь хабародавця або представляються їм осіб дій (бездіяльності), які входять у службові повноваження посадової особи 2) вчинення на користь хабародавця або представляються їм осіб дій (бездіяльності), які не входять у службові повноваження посадової особи, але воно в силу свого посадового становища може сприяти їх вчиненню іншою посадовою особою; 3) загальне заступництво по службі; 4) загальне потурання по службі. Під діями (бездіяльністю), що входять у службові повноваження посадової особи, слід розуміти такі дії, які він правомочний і зобов'язаний був виконати відповідно до покладених на нього службовими повноваженнями (п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 р. N 6 "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі" (1)). Це законні дії особи, що не виходять за рамки його посадової компетенції, які стають злочинними саме у зв'язку з тим, що відбуваються за хабар. --- (1) Бюлетень Верховного Суду РФ. 2000. N 4. С. 7. Слід зазначити, що отримання винагороди за діяльність, не пов'язану з виконанням посадових обов'язків, не можна вважати хабарем. Крім того, у вироку повинні бути описані конкретні дії, пов'язані зі службовими повноваженнями посадової особи. Посадова особа може отримати хабар не тільки за вчинення ним самим певних дій, які входять у коло його службових обов'язків, а й за вигідне для хабароодержувача поведінку інших посадових осіб, яким воно може сприяти в силу свого посадового становища . Пленум Верховного Суду РФ у п. 4 Постанови від 10 лютого 2000 р. N 6 "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі" роз'яснив, що під посадовим становищем, що сприяє здійсненню певних дій на користь хабародавця з боку інших посадових осіб, слід , зокрема, розуміти значимість і авторитет займаної посади, знаходження в підпорядкуванні інших посадових осіб, щодо яких здійснюється керівництво з боку одержувача. Разом з тим використання посадовою особою лише особистих зв'язків і відносин, якщо вони не пов'язані з займаною посадою, не може розглядатися як використання посадового становища. Загальна заступництво по службі передбачає необгрунтоване створення хабародавця або представляються їм особам різних сприятливих умов. У п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 р. N 6 "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі" дається обмежувальне тлумачення заступництва по службі і говориться про створення сприятливих умов тільки підлеглим по службі особам: їх незаслужене заохочення , позачергове необгрунтоване підвищення на посаді, вчинення інших дій, що не викликані службовою необхідністю. Разом з тим заступництво може чинитися і іншим не перебувають у службовому підпорядкуванні хабароодержувача особам. Так, отримання посадовою особою від підприємця грошових коштів за те, щоб уникнути в майбутньому відповідальності за можливі порушення податкового законодавства, слід розцінювати як одержання хабара за загальне заступництво по службі. Загальне потурання в п. 4 зазначеної Постанови Пленуму Верховного Суду РФ розглядається як невжиття посадовою особою заходів за упущення або порушення у службовій діяльності хабародавця або представляються їм осіб, нереагування на його неправомірні дії. Тут також більш правильним видається поширити подібну поведінку хабароодержувача на осіб, які не перебувають у його службовому підпорядкуванні. У п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 р. N 6 звертається увага на те, що час передачі предмета хабара (до або після вчинення дії (бездіяльності) в інтересах хабародавця або представляються їм осіб) на кваліфікацію вчиненого не впливає. Таким чином, можна виділити два види хабарництва: хабар-підкуп і хабар-подяку. У першому випадку передача предмета хабара обумовлює потрібне хабародавцю поведінку посадової особи, є необхідною умовою вчинення ним певних дій (бездіяльності). У цьому випадку між хабародавцем і взяткополучателем є попередня домовленість про передачу предмета хабара (до або після вчинення дій (бездіяльності)). Хабар-подяку має місце в тому випадку, коли предмет хабара передається за вже вчинене службовою особою дія або бездіяльність (законне чи незаконне) в відсутність попередньої домовленості. При цьому необхідно відрізняти хабар-подяку від так званого звичайного подарунка. Так, ст. 575 ГК РФ дозволяється дарування державним (муніципальним) службовцям звичайних подарунків, вартість яких не перевищує п'яти встановлених законом мінімальних розмірів оплати праці. Проте слід враховувати, що дане положення ГК РФ не застосовується до кримінального закону. Стаття 575 ЦК РФ говорить про договір дарування, який виключає зустрічну передачу речі або права або зустрічного зобов'язання з боку особи, що приймає подарунок. Таким чином, при наявності в скоєному особою діянні складу отримання хабара (будь то хабар-підкуп чи хабар-винагорода) кримінальна відповідальність настає незалежно від розміру отриманої винагороди. Предмет хабара може бути отриманий як самим посадовою особою (особисто або через посередника), так і надано рідним і близьким посадової особи з його згоди або якщо він не заперечував проти цього і використовував свої службові повноваження на користь хабародавця. Дії посередника в отриманні або дачі хабара слід кваліфікувати як співучасть в отриманні або дачі хабара в залежності від того, в чиїх інтересах (посадової особи або хабародавця) діє посередник. Склад отримання хабара є формальним. Відповідно до ч. 1 ст. 290 КК РФ злочин з об'єктивної сторони може бути зроблено тільки шляхом отримання посадовою особою особисто або через посередника предмета хабара. Якщо в діянні, направленому на отримання хабара, відсутня насамперед момент вручення або передачі предмета хабара, то це означає, що посадова особа ще не приступив до виконання об'єктивної сторони даного злочину. Отже, такі дії не можуть бути оцінені як замах на одержання хабара, так як замах за загальним правилом переривається тільки в процесі виконання складу до моменту закінчення злочину. При наявності певних умов дії, спрямовані на одержання хабара, можуть бути кваліфіковані як приготування до цього злочину, яке може бути перервано до початку виконання його об'єктивної сторони. Злочин є закінченим з моменту прийняття посадовою особою хоча б частини переданих цінностей. У разі, коли гроші, які є предметом хабара, перераховуються на рахунок посадової особи, одержання хабара слід вважати закінченим з моменту надходження їх на відповідний рахунок. Якщо предметом отримання хабара є яка-небудь послуга або вигода майнового характеру, то злочин вважається закінченим з того моменту, як одержувач хабара почав користуватися такою послугою або вигодою майнового характеру, або з моменту отримання відповідних документів на послугу або вигоду (наприклад, туристичної путівки, квитки на концерт, документа про прощення грошового боргу і т.д.). При цьому самі дії (бездіяльність), що здійснюються особою на користь хабародавця, не входять в об'єктивну сторону, тому для визнання даного складу закінченим не має значення, чи було насправді виконано обумовлену сторонами дія (бездіяльність) чи ні. Взяткополучатель, що зробив в інтересах хабародавця або представляються їм осіб незаконні дії, що утворюють склад іншого злочину, підлягає відповідальності за сукупністю злочинів за ч. 2 ст. 290 і відповідною статтею КК РФ (наприклад, незаконне звільнення від кримінальної відповідальності, фальсифікація доказів, службове підроблення тощо). Якщо обумовлена передача цінностей не відбулася за обставинами, не залежних від волі хабародавця і одержувача, вчинене слід кваліфікувати як замах на одержання хабара. Замахом, наприклад, слід вважати прийняття посадовою особою предмета хабара в процесі проведення оперативно-розшукового заходу за його викриття; невдале вимагання хабара (п. "в" ч. 4 ст. 290 КК РФ); прийняття імітації грошових коштів. Разом з тим не може бути кваліфіковано як замах на одержання хабара одне лише висловлена особою намір отримати хабар, якщо ніяких конкретних дій для його реалізації не робилося. Слід мати на увазі, що прийняття предмета хабара посередником для наступної його передачі посадовій особі ще не утворює закінченого складу отримання хабара і в разі затримання посередника, який не встиг передати хабар посадовій особі, кваліфікується як замах на одержання хабара за ч. 3 ст. 30 і відповідної частини ст. 290 КК РФ. Оскільки дії посередника утворюють співучасть в отриманні хабара у вигляді пособництва, вони кваліфікуються за ч. 5 ст. 33 і відповідної частини ст. 290 КК РФ. Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що отримує незаконну винагороду за вчинення на користь хабародавця або представляються їм осіб певних дій (бездіяльності), за сприяння їх вчиненню іншими особами або за загальне заступництво чи потурання по службі, і бажає отримати це винагороду. Умисел взяткополучателя повинен включати в себе усвідомлення того, що предмет хабара передається за виконання чи невиконання ним в інтересах дає певних дій, пов'язаних з використанням своїх службових повноважень. Тому отримання посадовою особою матеріальних цінностей нібито за вчинення дії (бездіяльності), яке він не може здійснити через відсутність службових повноважень або неможливості використовувати своє службове становище, слід кваліфікувати за наявності умислу на придбання зазначених цінностей як шахрайство за ст. 159 КК РФ (п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 р. N 6 (1)). Власник цінностей у таких випадках несе відповідальність за замах на дачу хабара (ч. 3 ст. 30 і ст. 291 КК РФ), якщо передача цінностей мала на меті скоєння бажаного для нього дії (бездіяльності) посадовою особою. --- (1) Бюлетень Верховного Суду РФ. 2000. N 4. С. 9. У випадках, коли особа отримує від кого-небудь гроші або інші цінності нібито для передачі посадовій особі в якості хабара і, не маючи намір цього робити, привласнює їх, скоєне їм слід кваліфікувати як шахрайство. Дії власника цінностей у таких випадках підлягають кваліфікації як замах на дачу хабара. При цьому не має значення, називалося чи конкретна посадова особа, якій передбачалося передати хабар. Якщо ж посадова особа, використовуючи своє службове становище, з метою отримання матеріальних цінностей вводить передавального такі цінності в оману щодо правомірності їх передачі, заявляючи, наприклад, про необхідність сплати штрафу або пені, державного мита, скоєне також не утворює складу отримання хабара і кваліфікується як шахрайство, вчинене особою з використанням свого службового становища (ч. 3 ст. 159 КК РФ). Мотивом отримання хабара є користь. Тому якщо посадова особа приймає незаконну винагороду з метою звернути його на користь державного (муніципального) органу або установи, в якій він працює, витратити на будь-які суспільні або державні потреби, складу даного злочину відсутній. Так, Президія Верховного Суду РФ перекваліфікував дії особи зі ст. 290 на ст. 285 КК РФ і вказав, що за змістом ст. 290 КК РФ як отримання хабара слід кваліфікувати дії посадової особи, якщо майнова вигода була надана йому або його близьким, якщо він не заперечував проти цього. З вироку ж суду видно, що посадова особа використовувало отримане майно не в особистих цілях, а для благоустрою свого службового кабінету, що охоплюється диспозицією ст. 285 КК РФ (1). --- (1) Бюлетень Верховного Суду РФ. 2004. N 5. С. 27. Суб'єкт злочину спеціальний - посадова особа. Частина 2 ст. 290 КК РФ містить кваліфікований склад злочину - одержання службовою особою хабара за незаконні дії (бездіяльність). Під незаконними діями розуміються неправомірні дії, що не випливали з службових повноважень посадової особи або здійснювалися всупереч інтересам служби, а також дії, що містять в собі ознаки злочину або іншого правопорушення. Частина 3 ст. 290 КК РФ передбачає більш сувору відповідальність за діяння, передбачене ч. 1 або ч. 2 ст. 290 КК РФ, вчинене особою, яка займає державну посаду РФ або державну посаду суб'єкта РФ, а також главою органу місцевого самоврядування. Особливо кваліфікованим складом злочину (ч. 4 ст. 290 КК РФ) є отримання хабара: - Пункт "а": групою осіб за попередньою змовою (ч. 2 ст. 35 КК РФ) або організованою групою (ч. 3 ст. 35 КК РФ). Група осіб за попередньою змовою буде мати місце тільки у випадку, якщо в злочині брали участь два або більше посадових особи, які заздалегідь домовилися про спільне вчинення злочину з використанням свого службового становища. При цьому не має значення, яка сума отримана кожним з посадових осіб. Відповідно до ч. 3 ст. 35 КК РФ організована група характеризується стійкістю, більш високим ступенем організованості, розподілом ролей, наявністю організатора і керівника. Виходячи з цього в організовану групу можуть входити особи, які не є посадовими, які заздалегідь об'єдналися для здійснення одного або декількох злочинів. При наявності до того підстав вони несуть відповідальність згідно з ч. 4 ст. 34 КК РФ як організатори, підбурювачі або пособники, тобто з посиланням на ст. 33 КК РФ. В обох випадках групового отримання хабара злочин визнається закінченим з моменту прийняття хабара (або її частини) хоча б одним з посадових осіб; - Пункт "в": з вимаганням хабара. Вимагання хабара - це вимога посадової особи дати хабар під загрозою вчинення дій, які можуть завдати шкоди законним інтересам громадянина (наприклад, під загрозою незаконного притягнення до відповідальності) або поставити його в такі умови, при яких він змушений дати хабара з метою запобігання шкідливим наслідкам для його правоохоронюваним інтересам (наприклад, незаконне затягування посадовою особою процесу видачі ліцензії). Якщо хабародавець зацікавлений у неправомірному поведінці посадової особи, прагне обійти закон, встановлену процедуру вирішення того чи іншого питання, домогтися задоволення своїх незаконних інтересів, піти від заслуженої відповідальності тощо, вимагання як кваліфікуюча ознака одержання хабара відсутній. Не може розглядатися як вимагання загроза з боку взяткополучателя зробити щодо хабародавця законні дії, хоча і зачіпають його інтереси. Так, не є вимаганням хабара вимога співробітника податкової інспекції передачі грошей під загрозою накладення штрафу на організацію, яка допустила прострочення по сплаті податків; - Пункт "г": у великому розмірі (згідно з приміткою до ст. 290 КК РФ великим розміром визнається сума предмета хабара, що перевищує сто п'ятдесят тисяч рублів). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 290. Одержання хабара Коментар до статті 290 " |
||
|