Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина перша, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 309. Загальні положення


Зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог закону, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або іншими звичайно ставляться.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 309. Загальні положення "
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  2. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
    загальні збори виборців. Місцеві з'їзди, Поради, їх органи зобов'язані були проводити в життя рішення найвищих органів влади, були відповідальні перед ними. У зв'язці "з'їзди - Поради" домінуюче становище займали з'їзди і їх виконкоми. Вони контролювали на своїй території діяльність місцевих Рад. Обласні та губернські з'їзди Рад, їх виконкоми володіли, крім того, правом скасування
  3. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    загальні, галузеві, функціональні) треба створювати. Разом з тим слід мати на увазі, що виборність і новообраних органів місцевого самоврядування - це лише розмежування органів по порядку їх утворення. Таке розмежування не дає повного уявлення про функціональне призначення органів місцевого самоврядування. Змістовна класифікація даних органів зводиться до їх поділу на
  4. § 1. Підряд
    загальні положення про підряд поширюють свою дію на відносини, учасниками яких можуть бути не тільки підприємці, але й інші суб'єкти цивільного права. Важливе значення у регулюванні відносин підряду мають спеціальні нормативні акти, розвиваючі норми ЦК про окремі види договорів підряду та спрямовані на врегулювання тих видів зобов'язань, які не знайшли відображення в
  5. § 4. Страхування
    загальні правила про можливість укладення договору на користь третьої особи (вигодонабувача) встановлюються законодавцем як для майнового страхування (ст. 929 ЦК), так і для особистого страхування (ст. 934 ЦК), вводиться цілий ряд обмежень, що встановлюють, на користь кого з учасників страхового зобов'язання може бути укладений договір. Для договору майнового страхування: 1)
  6. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  7. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  8. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  9. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    загальні принципи організації місцевого самоврядування встановлюються тільки даним Федеральним законом. Але таке рішення породжує нові проблеми: всі інші діючі федеральні закони, що регулюють місцеве самоврядування (про основи муніципальної служби, наприклад), по суті, повинні скасовуватися, оскільки згідно п. "н" ч. 1 ст. 72 Конституції Російської Федерації федеральний законодавець може
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    загальні принципи організації місцевого самоврядування в області, до яких так само, як це зроблено в Статуті Ставропольського краю, відноситься можливість створення виборних та інших органів місцевого самоврядування. Внутрішню структуру і компетенцію своїх органів муніципальні освіти визначають самостійно і закріплюють у статутах муніципальних утворень. - ---