1. Всі закріплені в цій статті основні повноваження органів федеральної інспекції праці засновані на положеннях Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці". 2. Видається, що всі повноваження державних інспекцій праці, перераховані в коментованій статті, є похідними і підпорядковані найважливішого повноваженням цього державного органу, що стоїть на першому місці, - здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням трудового законодавства у всіх організаціях допомогою перевірок, обстежень, видачі обов'язкових для виконання приписів про усунення виявлених трудових правопорушень, притягнення винних до відповідальності у відповідності з федеральним законом. 3. У повноваження федеральної інспекції праці вменен нагляд і контроль за реалізацією прав працівників на отримання забезпечення по обов'язковому соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, а також за призначенням та виплатою допомоги з тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавців. Таке доповнення ТК видається цілком обгрунтованим і доцільність таких доповнень виходить з такого. Відповідно до подп. 3, 7 п. 2 ст. 18 Федерального закону "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань" страховик (Фонд соціального страхування) зобов'язаний: - своєчасно здійснювати забезпечення по страхуванню в розмірах і строки, які встановлені Федеральним законом, включаючи необхідну доставку і пересилку коштів на забезпечення по страхуванню; - виконувати рішення державної інспекції праці з питань обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Відповідно до Федерального закону від 29.12.2006 N 255-ФЗ "Про обов'язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв'язку з материнством" (в ред. Від 08.12.2010) допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується працівникам за перші два дні тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, а за решту періоду починаючи з третього дня тимчасової непрацездатності - за рахунок коштів Фонду соціального страхування РФ. З введенням доповнень до ТК федеральна інспекція праці зобов'язана здійснювати нагляд і контроль за правильним і своєчасним призначенням та виплатою допомоги з тимчасової непрацездатності, що виплачуються роботодавцем. Слід зазначити, що крім федеральної інспекції праці в організаціях незалежно від форм власності контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою допомоги по соціальному страхуванню вправі здійснювати комісії з соціального страхування з представників роботодавця і виборного профспілкового органу або обраного уповноваженого по соціальному страхуванню. Фонд соціального страхування спільно з органами податкової служби здійснює контроль за повнотою і своєчасністю нарахування і сплати страхувальниками страхових внесків та інших платежів, а за правильним і раціональним витрачанням цих коштів на підприємствах контроль здійснює Фонд за участю професійних спілок (див. п. 27, 28 Положення про Фонд соціального страхування, затвердженого постановою Уряду РФ від 12.02.1994 N 101 (в ред. від 19.11.2008) * (555)). При цьому страхувальник (в особі керівника організації і головного бухгалтера) несе відповідальність за правильністю нарахування та витрачання коштів державного соціального страхування, у тому числі і при виплаті допомоги з тимчасової непрацездатності. 4. Представляється, що зазначені в ст. 356 ТК повноваження федеральної інспекції праці дають можливість безпосереднього звернення до вищих органів державної виконавчої влади, що створює сприятливу обстановку для подальшої реалізації повноважень в інтересах захисту прав працівників і обмеження випадків свавілля з боку роботодавців.
|
- Стаття 354. Федеральна інспекція праці
1. Федеральна інспекція праці - це єдина централізована система державних органів, що здійснює нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, всіма роботодавцями на території РФ, утворена відповідно до ратифікованої Росією Конвенції МОП N 81 та Протоколом до неї 1995 р., згідно з якими
- Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
- Стаття 354. Федеральна інспекція праці
Коментар до статті 1. Федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим на проведення державного нагляду і контролю у сфері праці, є Федеральна служба з праці та зайнятості, що знаходиться у віданні Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку РФ. Зазначена служба здійснює надані їй повноваження відповідно до Положення про Федеральної службі з праці та
- Коментар до статті 23.12
1. Статус федеральної інспекції праці визначено Положенням про зазначену інспекції, затвердженим Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. Згідно з Положенням федеральна інспекція праці - єдина федеральна централізована система державних органів, які здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства Російської Федерації про працю та охорону праці
- Стаття 365. Взаємодія федеральної інспекції праці з державними органами, органами місцевого самоврядування та організаціями
1. Стаття, що грунтується на ст. 5 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці", де передбачається, що компетентний орган влади, яким є інспекція праці, вживає відповідних заходів з метою сприяння: - ефективній співпраці між службами інспекції, з одного боку, та іншими урядовими службами, а також державними і приватними установами,
- Стаття 356. Основні повноваження федеральної інспекції праці
Коментар до статті 1. Стаття 356 визначає компетенцію федеральної інспекції праці, що забезпечує реалізацію поставлених перед нею завдань. У своїй діяльності федеральна інспекція праці не повинна виходити за межі наданих їй повноважень, інакше вона буде або перешкоджати здійсненню наглядово-контрольної діяльності іншими уповноваженими на те державними органами, або
- Стаття 355. Принципи діяльності та основні завдання федеральної інспекції праці
1. Одним з найважливіших принципів міжнародного права є принцип захисту прав і свобод людини, заснований на Статуті ООН, Загальної декларації прав людини (1948 р.) * (553), Міжнародному пакті "Про економічні, соціальні та культурні права" (1966 р.), Міжнародному пакті "Про громадянські та політичні права" (1966 р.) * (554) та інших міжнародно-правових документах. 2. У Конвенції МОП N
- Стаття 359. Незалежність державних інспекторів праці
1. Відповідно до ст. 6 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці" персонал інспекції повинен складатися з державних службовців саме тому, що статус і умови роботи державних службовців роблять їх незалежними від будь-якого неналежного зовнішнього впливу. Незалежність державних інспекторів праці полягає в тому, що, реалізуючи свої контрольно-наглядові повноваження, вони
- Стаття 358. Обов'язки державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Здійснюючи наглядово-контрольні повноваження федеральної інспекції праці, державні інспектори діють відповідно до Конституції РФ, вимогами федеральних законів та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права. Перелік таких актів наведений у ст. 5 (див. коментар. До неї). Відповідно до ст. 18 Закону про захист прав юридичних осіб і
- 11. Скасування рішення суду або скасування (визнання незаконним) рішення державної інспекції праці про відновлення працівника на роботі
. Якщо за рішенням суду або державної інспекції праці працівника, раніше звільненого з організації, знову прийняли на роботу (відновили), то його можна звільнити по даній підставі в тому випадку, якщо в результаті оскарження рішення суду скасовано або рішення державної інспекції праці про відновлення на роботі було скасовано або визнано незаконним. Наказ про припинення трудового
- Стаття 355. Принципи діяльності та основні завдання федеральної інспекції праці
Коментар до статті 1. Стаття 45 Конституції РФ гарантує громадянам Російської Федерації право на державний захист наданих їм прав і свобод. Принцип державного захисту прав і свобод людини і громадянина служить основоположним початком для діяльності всього державного механізму. Будучи ланкою цього механізму, федеральна інспекція праці та її посадові особи зобов'язані
- Стаття 360. Порядок інспектування роботодавців
1. Згідно ст. 15 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці" інспекторам праці забороняється брати участь прямо чи опосередковано в справах підприємств, які перебувають під їх контролем. Проведення перевірок посадовими особами та органами федеральної інспекції праці визначається Конвенцією МОП N 155 "Про безпеку та гігієну праці" (1981 р.), що встановлює заходи на національному рівні та на рівні
- Стаття 365. Взаємодія федеральної інспекції праці з державними органами, органами місцевого самоврядування та організаціями
Коментар до статті 1. Федеральна інспекція праці при організації та проведенні перевірок здійснює взаємодію з наступних питань: 1) інформування про нормативних правових актах і методичних документах з питань організації та здійснення державного контролю (нагляду); 2) визначення цілей, обсягу, термінів проведення планових перевірок; 3) інформування про результати
- Стаття 23.40. Органи державної інспекції по маломірних суднах
1. Органи державної інспекції з маломірних суден розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.22, 8.23 (в частині випуску в експлуатацію та експлуатації маломірних суден з перевищенням нормативів вмісту забруднюючих речовин у викидах або нормативів рівня шуму), частиною 2 статті 11.7, статтями 11.8, 11.8 .1, 11.9 - 11.12, частиною 2 статті 11.13
- Стаття 216.1. Державна експертиза умов праці
1. Коментована стаття визначає органи, що здійснюють державну експертизу умов праці, її цілі і завдання. У Положенні про проведення державної експертизи умов праці в Російській Федерації, затвердженому постановою Уряду РФ від 25.04.2003 N 244 (в ред. Від 01.02.2005) * (345), передбачено порядок направлення на експертизу документів і матеріалів з умов і охорони
- Стаття 363. Відповідальність за перешкоджання діяльності державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Стаття 212 ТК зобов'язує роботодавця: а) забезпечувати безперешкодний допуск посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці з метою перевірки умов і охорони праці в організації, розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; б) виконувати приписи посадових осіб органів
- Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Коментована стаття передбачає адміністративний і (або) судовий порядок оскарження рішень державних інспекторів праці. Адміністративний порядок передбачає подачу скарги вищестоящому по підпорядкованості особі чи органу. У ст. 361 уточнюється, що рішення державних інспекторів праці можуть бути оскаржені відповідному керівнику за підпорядкованістю,
- Стаття 353. Органи державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
1. Відповідно до ст. 7 Конституції в Російській Федерації охороняються працю і здоров'я людей. Державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства про працю та охорону праці є однією з гарантій реалізації права працівників на здоров'я та безпечні умови праці, а також одночасно способом захисту трудових прав. 2. Росія в 1998 р. ратифікувала Конвенцію МОП N 81 про інспекцію
|