Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина перша, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 432. Основні положення про укладення договору


1. Договір вважається укладеним, якщо між сторонами, в необхідної в які підлягають випадках формі, досягнуто згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними є умови про предмет договору, умови, які названі в законі або інших правових актах як істотні або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї із сторін має бути досягнута угода.
2. Договір укладається шляхом направлення оферти (пропозиції укласти договір) однієї зі сторін і її акцепту (прийняття пропозиції) іншою стороною.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 432. Основні положення про укладення договору "
  1. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    основних положеннях: на законодавчому визначенні суб'єктів права обирати і бути обраними - в якості останніх називалися саме громадяни РФ - і на запереченні за іноземцями та особами без громадянства права обирати і бути обраними до будь-які органи влади на території нашої країни. В даний час становище змінилося. У списки виборців на виборах до органів місцевого самоврядування,
  2. § 1. Підряд
    основних відмінностей підряду і трудового договору дозволяє провести чітке розмежування цих інститутів різних галузей права. Сторонами договору підряду виступають підрядник (особа, яка приймає на себе обов'язок виконати певну роботу) і замовник (особа, за завданням якого виконується робота і якому передається готовий результат). Як підрядниками, так і замовниками можуть бути
  3. § 4. Страхування
    основні і особливі умови ліцензування страхової діяльності [4]. Відзначимо, що ст. 20 Закону «Про страхування» перейменувала наглядові органи в галузі страхування з Росстрахнадзора у Федеральну службу Росії з нагляду за страховою діяльністю. У теперішній же час органом з нагляду за страховою діяльністю є Міністерство фінансів РФ, у складі якого є Комерційне
  4. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  5. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    основних засобів господарства: при виході з складі господарства майно, що відноситься до основних засобів, поділу не підлягає. Що ж стосується всього іншого майна господарства, то воно у разі виходу будь-кого зі складу господарства підлягає розподілу, а що виходить з господарства має право отримати свою частку (вклад, пай). Тут можлива компенсація вкладу грошовими коштами. Подібні правила
  6. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    основних напрямах податкової реформи та заходи щодо зміцнення податкової та платіжної дисципліни », в якому було закріплено правило про не застосування відповідальності у разі самостійного виявлення помилки і її виправлення платником податків [3] . Право на виправлення допущеної помилки має бути закріплено законом, а не підзаконним актом. Права, якими в даний час мають
  7. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  8. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  9. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    основні форми державного контролю за його діяльністю - прокурорський нагляд і судовий контроль. Стаття 51 Федерального закону 1995 р. і аналогічна за змістом ст. 77 Федерального закону 2003 встановлюють, що прокуратура Російської Федерації здійснює нагляд за виконанням федеральних законів, законів суб'єктів Російської Федерації і статутів муніципальних утворень органами
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    основні засади (основних засадах) місцевого самоврядування, до яких віднесено принцип самостійності, принцип організаційної відособленості місцевого самоврядування, принцип відповідальності органів і посадових осіб перед місцевим співтовариством і ін Органи місцевого самоврядування на основі наданих їм повноважень приймають статути місцевого самоврядування, в яких закріплюється