Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.57. Порушення права на освіту та передбачених законодавством Російської Федерації в галузі освіти прав і свобод учнів і вихованців освітніх організацій (введена Федеральним законом від 03.06.2009 N 104-ФЗ)


1. Порушення або незаконне обмеження права на освіту, що виразилися в порушенні або обмеження права на отримання загальнодоступного і безкоштовної освіти, а одно незаконні відмови у прийомі в освітню організацію або відрахування (виключення) з освітньої організації -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від ста тисяч до двохсот тисяч рублів.
2. Порушення або незаконне обмеження передбачених законодавством Російської Федерації в галузі освіти прав і свобод учнів і вихованців освітніх організацій або порушення встановленого порядку реалізації зазначених прав і свобод -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти тисяч до тридцяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від п'ятдесяти тисяч до ста тисяч рублів.
3. Вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 цієї статті, посадовою особою, раніше підданим адміністративному покаранню за аналогічне адміністративне правопорушення, -
тягне дискваліфікацію на строк від одного року до двох років.
Положення статті 5.58 в редакції Федерального закону від 04.10.2010 N 263-ФЗ, застосовуються до правовідносин, які виникли у зв'язку з проведенням виборів і референдумів, призначених після дня набрання чинності зазначеного Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.57. Порушення права на освіту та передбачених законодавством Російської Федерації в галузі освіти прав і свобод учнів і вихованців освітніх організацій (введена Федеральним законом від 03.06.2009 N 104-ФЗ) "
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    порушення принципу рівного виборчого права внаслідок підроблення бюлетенів). Замислимося, чи не підриває дана законодавча міра і принцип рівних виборів? Напевно, більш виправданим було б активне використання в подібних випадках існуючих охоронних інститутів. 11. Надання кандидатам, виборчим об'єднанням, групам виборців права на безкоштовне, рівний час в
  3. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  4. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    порушень законодавства РФ, у разі порушення норм і правил анулювати ліцензії на здійснення Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 346 окремих видів діяльності або зупиняти їх дію, притягати до адміністративної відповідальності осіб, які допустили такі порушення законодавства.
  5. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    порушення. Госналогслужба РФ визнає і застосовує таке право. Про це свідчить спеціальне лист, підписаний в 1995 р. керівником Державної податкової служби РФ, «Про незастосування до платника податків фінансових санкцій за порушення податкового законодавства у разі самостійного внесення ним у звітність виправлень допущених помилок» [2]. Проте лист Державної податкової служби РФ не може
  6. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  7. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    порушення конституційних прав і свобод громадян та з запитами судів перевіряє конституційність закону, застосованого чи підлягає застосуванню в конкретній справі, в порядку, встановленому федеральним законом. Неправомірні дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути оскаржені до суду загальної юрисдикції. Регулювання та встановлення відповідальності органів місцевого
  8. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    порушень вимог законів з питань здійснення органами місцевого самоврядування або посадовими особами місцевого самоврядування окремих державних повноважень уповноважені державні органи мають право давати письмові приписи щодо усунення таких порушень, обов'язкові для виконання органами місцевого самоврядування та посадовими особами місцевого самоврядування. Органи
  9. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    порушенням ст. 12 Конституції і законодавства Російської Федерації. Колегія зазначила, що згідно з п. п. 2, 3 ст. 53 Статуту Іркутської області відносини органів державної влади області та органів місцевого самоврядування будуються на принципах співпраці та самостійності у вирішенні питань власної компетенції; органи державної влади області за погодженням з органами
  10. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а