Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 8. Державне регулювання страхових тарифів |
||
У Постанові від 31 травня 2005 р. N 6-П (текст див у коментарі до ст. 4) КС РФ розглянув і дозволив питання про те, чи є страхові тарифи по ОСАГО за своєю правовою природою податковими платежами. У абз. 2 п. 3.3 даної Постанови КС РФ вказав, що страхові тарифи мають приватноправову, а не податкову природу. Іншої позиції дотримується суддя КС РФ А.Л. Кононов, який в абз. 14 і 15 свого особливої думки до Постанови від 31 травня 2005 р. N 6-П (текст окремої думки судді КС РФ А.Л. Кононова наведено у коментарі до ст. 4) вказує, навпаки, на податковий характер цих платежів. Насправді відповідь на це питання впирається в більш загальну проблему: інститутом якого права - приватного або публічного - є сам договір ОСАЦВ. Є різні думки щодо того, чи є обов'язкове страхування інститутом приватного права. М.Д. Суворова досить ретельно розглянула його (1) і дійшла висновку про частноправовой природі будь-якого договору страхування, у тому числі обов'язкового страхування, яким є договір ОСАЦВ. Це не зовсім вірно. Є деякі види обов'язкового страхування, наприклад обов'язкове страхування військовослужбовців і прирівняних до них осіб, обов'язкове медичне страхування, за допомогою яких реалізується конституційний обов'язок держави. Як вказав КС РФ у своїй Постанові від 26 грудня 2002 р. N 17-П, використання державою для реалізації свого конституційного обов'язку перед громадянами цивільно-правового механізму не змінює, в кінцевому рахунку, характер цього обов'язку держави. Іншими словами, використання цивільно-правового механізму для реалізації суспільних відносин не перетворює самі відносини в приватноправові. Це, однак, стосується дуже обмеженого числа видів обов'язкового страхування, та обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів до них не відноситься. Воно не входить до числа таких видів страхування, за допомогою яких держава реалізує свій обов'язок перед громадянами щодо відшкодування шкоди. Введення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів лише полегшує відшкодування шкоди. Обов'язок же з відшкодування шкоди лежить на приватноправових суб'єктах і є тому частноправовой. --- (1) Див: Суворова М.Д. Про частноправовом характер інституту страхування / / Правознавство. 1997. N 4. Відповідно, слід погодитися з КС РФ в тому, що страхова премія за Законом про ОСАГО не є податковим платежем, а є платою за надання послуги одним суб'єктом приватного права іншому. Цей висновок не відміняється тим положенням, що надання подібної послуги є обов'язковим. Протилежна позиція судді КС РФ А.Л. Кононова заснована на тому, що й саме укладення договору ОСАЦВ, і його умови носять обов'язковий характер для сторін. На наш погляд, саме по собі це не може свідчити про публічне характері відносин, так як і самі учасники договору є суб'єктами приватного права, і предмет договору - страхова послуга - є приватноправових, і договір тут не оформляє вже існуючу публічну обов'язок, як в обов'язковому страхування військовослужбовців, а сам породжує права і обов'язки, які в силу цього є приватноправовими. Судова практика. Суд обгрунтовано зробив висновок, що коефіцієнт застосовуваних страхових тарифів не залежить від адміністративно-територіального підпорядкування населеного пункту, в якому проживає страхувальник (Постанова ФАС ДВО від 21 грудня 2004 р. по справі N Ф03-А51 / 04-1/3833). Коментар Запитання щодо застосування страхових тарифів залежно від території переважного використання транспортного засобу завжди на практиці викликали певні суперечки і неясності. Пов'язано це в основному з відсутністю ясно певної методики щодо застосування тих чи інших територіальних коефіцієнтів. Згідно з Постановою Уряду РФ від 7 травня 2003 р. N 264, коефіцієнти страхових тарифів залежно від території переважного використання транспортного засобу визначаються за двома ознаками: - залежно від території переважного використання транспортного засобу, яка визначається місцем проживання власника транспортного засобу; - залежно від чисельності населення населених пунктів без урахування принципу адміністративно-територіального підпорядкування одного населеного пункту іншому. Територіальне управління МАП Росії порахувало, що територіальний коефіцієнт визначається з урахуванням адміністративно-територіального підпорядкування одного населеного пункту іншому. Однак колегія касаційної інстанції фактично вказала на помилковість позиції ТУ МАП Росії, зробивши висновок, що територіальна ознака застосування страхових коефіцієнтів визначається з урахуванням місця проживання громадянина або місцезнаходження юридичної особи - власника транспортного засобу. В якості тлумачення термінів "місце проживання" або "місце перебування" судова колегія застосувала поняття "окремий населений пункт з певною чисельністю населення" без урахування адміністративно-територіального підпорядкування. Беручи за основу зазначені критерії, окружний суд фактично вказав, що для визначення територіального коефіцієнта слід враховувати два критерії в сукупності: - окремий населений пункт - місце постійного компактного проживання людей, пристосоване для життя, господарської діяльності, відпочинку і зосереджується в межах населеного пункту житлові, адміністративні та господарчі будівлі, яке може служити місцем проживання громадянина або місцем знаходження юридичної особи; - певна чисельність населення від 10 до 50 тис. осіб включно. При цьому адміністративно-територіальний підпорядкування не враховується. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 8. Державне регулювання страхових тарифів " |
||
|