Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.3. Невиконання рішення виборчої комісії, комісії референдуму


Невиконання рішення виборчої комісії, комісії референдуму, прийнятого в межах її компетенції, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.3. Невиконання рішення виборчої комісії, комісії референдуму "
  1. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  2. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й
  3. § 4. Адміністративна відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування
    невиконанням або неналежним виконанням своїх службових обов'язків. Під посадовою особою в даному Кодексі розуміється особа, постійно, тимчасово або у відповідності зі спеціальними повноваженнями здійснює функції представника влади, тобто наділена в установленому законом порядку розпорядчими повноваженнями щодо осіб, які не перебувають у службовій залежності від нього, а рівно
  4. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    рішення суду про позбавлення їх права займати державні та (або) муніципальні посади протягом певного терміну, якщо голосування на виборах до органів державної влади, органи місцевого самоврядування відбудеться до закінчення зазначеного терміну. ??Дане обмеження можна оцінити як поразка в політичних правах. Його конституційність сумнівна, оскільки Конституція РФ такого
  5. § 3. Освіта та організація діяльності виборчих комісій
    невиконання комісією рішення суду або вищестоящої комісії. Компетенція комісій. Повноваження, порядок діяльності виборчих комісій, які організовують муніципальні вибори, встановлюються Конституцією РФ, Федеральним законом про основні гарантії виборчих прав, іншими федеральними законами, конституціями ( статутами), законами суб'єктів РФ, статутами муніципальних утворень. Комісії
  6. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    вирішення питань місцевого значення. Дане визначення базується на положеннях Конституції РФ: "місцеве самоврядування здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування" (ч. 2 ст. 130); "органи місцевого самоврядування самостійно управляють муніципальної власністю, формують, затверджують і
  7. § 1. Загальна характеристика
    невиконання даного рішення, вносить в законодавчий (представницький) орган державної влади суб'єкта РФ проект закону суб'єкта РФ про розпуск представницького органу. Повноваження представницького органу припиняються з дня набрання чинності законом суб'єкта РФ про його розпуск. Закон суб'єкта РФ про розпуск представницького органу муніципального утворення може бути оскаржений в
  8. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    рішень на відповідній території. Влада державна і влада муніципальна є формами здійснення єдиної публічної влади. Викладена позиція виглядає досить суперечливою. З одного боку, стверджується, що державні органи діють у системі місцевого самоврядування, з іншого боку, вказується, що державна і місцева влада - різні форми влади.
  9. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    рішенням місцевих питань, з точки зору муніципального права правильніше іменувати як муніципальні органи, або органи муніципальної влади ". З даним висновком не можна погодитися в повній мірі. З одного боку , найменування "органи муніципальної влади", як видається, цілком можна застосувати до органів, вирішальним питання місцевого значення на територіях муніципальних утворень. Але, з іншого
  10. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і