Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.7. Відмова у наданні відпустки для участі у виборах, референдумі


Відмова роботодавця надати передбачений законом відпустку зареєстрованому кандидату, довіреній особі зареєстрованого кандидата, виборчого об'єднання, виборчого блоку для проведення агітаційної та іншої передбаченої законом діяльності, що сприяє обранню зареєстрованого кандидата, списку кандидатів, а так само відмова роботодавця звільнити від роботи в установленому законом порядку члена виборчої комісії, комісії референдуму для участі у підготовці та проведенні виборів, референдуму -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.7. Відмова у наданні відпустки для участі у виборах, референдумі "
  1. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    відмовитися від включення свого прізвища у списку виборців або попросити не включати її в останній. Виборці, які оселилися на території ділянки після уточнення списку та подання його для загального ознайомлення (це робить дільнична виборча комісія), а також виборці, з якоїсь причини не включені в список, включаються дільничною виборчою комісією в додатковий
  3. § 1. Підряд
    відмову замовника виконати цю вимогу - розірвання договору відповідно до ст. 451 ГК. Норма про твердою ціною підкріплюється правилом ст. 710, згідно з якою економія залишається за підрядником, якщо сторони не домовилися про інше. Крім загальних положень про відповідальність сторін за невиконання договірних зобов'язань, встановлених гол. 25 ГК, законодавець у загальних положеннях про підряд
  4. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  5. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    відмови від взаємної підміни: Рада не має права вирішувати питання, віднесені законодавством до компетенції адміністрації, а міська адміністрація, її органи та посадові особи не мають права вирішувати питання, віднесені законодавством до компетенції Ради; підзвітності міської адміністрації міській Раді. Аналогічно була організована система органів місцевого самоврядування в містах
  6. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  7. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  8. § 7. Розрахункові зобов'язання
    відмовитися від виконання платіжного доручення, крім випадків, зазначених у законі: - якщо зміст та форма платіжного доручення не відповідає вимогам закону і банківських правил * (714); - якщо на рахунку платника немає коштів * (715). Дії банку по виконанню платіжного доручення складаються в перерахуванні зазначеної в ньому суми грошей в банк одержувача для зарахування на рахунок,
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій , а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  10. 3. Форма договору та його державна реєстрація
    стаття включила підлягають державній реєстрації повітряні і морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти. Особливо передбачена можливість віднесення законом до нерухомості та іншого майна. Таким чином, ст. 130 і ст. 164 ЦК переплітаються . Це означає, що, якщо закон називає певне майно нерухомістю, тим самим вирішується позитивно питання про обов'язкову