Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Ю.Б. Фогельсона. КОМЕНТАР до страхового законодавства, 2002 - перейти до змісту підручника

Стаття 1. Відносини, що регулюються цим Законом

Коментар до статті 1
§ 1. Страхова діяльність включає в себе дві складові:
(а) укладення і виконання договорів страхування;
(б) управління коштами страхових резервів - спеціалізованих грошових фондів, які страховик формує для забезпечення страхових виплат.
Крім того, оскільки економічно страхові відносини являють собою суспільне перерозподіл капіталів, над цією діяльністю держава здійснює спеціальний нагляд.
Даний Закон у його первісній редакції складався з п'яти розділів:
Глава I. "Загальні положення", яка збереглася і в новій редакції і складається переважно з норм - дефініцій, в ній визначено загальні поняття, що використовуються в страхуванні. Глава в справжній книзі повністю прокоментована;
Глава II. "Договір страхування", яка регулювала відносини з укладення та виконання договорів страхування і в чинній редакції Закону відсутня, так як нині вони значно більш докладно регулюються в главі 48 ГК;
Глава III. "Забезпечення фінансової стійкості страховиків", яка регулює відносини з управління коштами страхових резервів. Ця глава збереглася і в нинішній редакції Закону, але тут не коментується, так як проблема виходить за рамки предмета даної книги (див. передмову);
Глава IV. "Державний нагляд за страховою діяльністю", яка також збереглася в цій редакції Закону та прокоментована тут повністю, так як в неї регулюються в тому числі і питання правоздатності страховиків (див. коментар до ст. 32 цього Закону).
Глава V. "Прикінцеві положення", яка містить загальні правила про розгляд спорів зі страхування і про застосування міжнародних договорів, а також встановлює рівність прав російських та іноземних громадян і юридичних осіб на страховий захист. Ця глава збереглася, але не потребує коментаря, так як її положення практично повністю повторюють відповідні загальні норми Конституції РФ і ГК РФ.
§ 2. Досить складним стосовно до страхування є в даний час тлумачення терміну "законодавство". Конституція не дає загального нормативного визначення цьому поняттю. Знову прийняті кодекси тлумачать його по-різному. Кримінальний кодекс відносить до законодавства тільки себе. Кримінально - виконавчий, Цивільний, Податковий, Сімейний, Бюджетний кодекси розуміють під законодавством кодекси, закони та нормативні акти законодавчих (представницьких) органів влади. Нормативні правові акти, які видаються Президентом або органами виконавчої влади, ці Кодекси до законодавства не відносять. Навпаки, Містобудівна, Повітряний, Лісовий, Водний кодекси включають в законодавство також і нормативні акти органів виконавчої влади.
Відносини з укладення та виконання договорів страхування регулюються цивільним правом, і в цій частині страхових відносин поняття "законодавство" визначено у ЦК. З інших елементів страхових відносин особливо виділяються спеціальні фінансові відносини щодо забезпечення фінансової стійкості страховиків і спеціальні адміністративні відносини з ліцензування страховиків. Вони регулюються главами III і IV Закону та нормативними актами органу страхового нагляду, виданими відповідно до цього Закону. Причому саме акти наглядового органу забезпечують конкретне регулювання, а глави III і IV Закону визначають по суті лише загальні початку. Цим нормативні акти органу страхового нагляду відрізняються, наприклад, від інструкцій Державної податкової служби РФ, які тільки роз'яснюють застосування законодавства. До законодавства про фінансову стійкість і ліцензуванню страховиків слід відносити глави III і IV Закону та нормативні акти органу страхового нагляду, видані відповідно до цього Закону.
§ 3. Коли приймався Закон, він, як вже було зазначено, мав назву "Про страхування". Передбачалося, що буде побудована ієрархічна система законодавства, що регулює страхові відносини, а сам Закон буде знаходитися в вершині ієрархії. Цей ієрархічний принцип і закладений в п. 2 коментарів статті. Мислилося, що діяли в той час нормативні акти про спеціальні видах страхування також будуть приведені у відповідність з цією ієрархією. Однак з прийняттям нового ЦК ситуація змінилася, так як вершиною ієрархії відносно загальних питань укладення та виконання договорів страхування став тепер Цивільний кодекс. Відносно медичного, пенсійного, соціального страхування також були прийняті нові федеральні закони, що регулюють ці види страхування принципово по-іншому, ніж це зроблено і в Законі, і в ЦК (див. коментар до ст. 970 ЦК). Таким чином, задумана ієрархія нормативних актів з страхуванням не вишикувалася.
Отже, нині до законодавства, що регулює відносини в галузі страхування, слід відносити три групи нормативних актів, не пов'язаних між собою ієрархічно:
(а) коментований Закон та нормативні документи органу страхового нагляду, видані відповідно до підпунктів "г" і "д" п. 3 ст. 30 цього Закону;
(б) Цивільний кодекс РФ, який регулює відносини з укладення та виконання договорів страхування;
(в) спеціалізовані нормативні акти про окремі види страхування.
Таким чином, від передбачався другого рівня ієрархічної системи страхового законодавства залишилися тільки нормативні акти органу страхового нагляду. Вони в даний час і є ті "акти законодавства, прийняті на основі цього Закону", про які йде мова в коментованій статті. Ці акти регулюють:
(а) порядок ліцензування страхової діяльності, порядок призупинення та відкликання ліцензій, а також порядок ведення реєстрів страховиків і страхових брокерів;
(б) правила формування та розміщення страхових резервів;
(в) правила ведення обліку діяльності страховиків.
Спеціалізовані нормативні акти про окремі види страхування в даний час включають в себе:
(а) Кодекс торгового мореплавання Російської Федерації (глава XV) "*";
---
"* "СЗ РФ. 1999. N 18. Ст. 2207.
(Б) Закон РФ "Про медичне страхування громадян у Російській Федерації" "*";
--- ---
"*" ВПС РРФСР. 1991. N 27. Ст. 920.
(В) Федеральний закон "Про недержавні пенсійні фонди" "*";
--- ---
"*" СЗ РФ. 1998. N 19. Ст. 2071.
(Г) численні нормативні акти про обов'язкове страхування (див. коментар до ст. 935 ЦК).
§ 4. Термін "державне соціальне страхування" трохи застарів. Відповідно до п. 3 ст. 927 ГК обов'язкове державне страхування здійснюється за рахунок бюджетних коштів. В даний час існує обов'язкове соціальне страхування працівників, яке проводиться за рахунок коштів роботодавців і регулюється Федеральним законом "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань" "*".
---
"*" СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3803.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 1. Відносини, що регулюються цим Законом "
  1. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Поряд з розглянутими вище формами безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі населення у здійсненні місцевого самоврядування громадяни вправі брати участь у здійсненні місцевого самоврядування в інших формах, що не суперечать Конституції Російської Федерації, федеральним і регіональним законам. У вітчизняній літературі з місцевому самоврядуванню в числі
  2. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    За справедливим зауваженням Президента Російської Федерації, "великою проблемою місцевого самоврядування залишається недостатність його власної доходної бази. Але саме з місцевих органів влади населення запитує і за виконання федеральних законів, таких як Закон про ветеранах, і за роботу житлово-комунального господарства, і за дуже багато чого, багато чого іншого ". Сукупність місцевих фінансових
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  4. § 1. Поняття житлового права і система його джерел
    Поняття житлового права. Житлове право в його сучасному розумінні являє собою упорядковану сукупність правових норм, що регулюють так звані житлові відносини, тобто відносини щодо володіння, користування і розпорядження житловими приміщеннями. Більш предметне уявлення про житлових правовідносинах дає ст. 4 ЖК, в якій перераховані їх основні види. З даної статті випливає, що
  5. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    Виникнення права на житлову площу в будинках державного і муніципального житлового фонду, що надається за договорами соціального найму. З прийняттям нового ЖК умови та порядок надання громадянам житлової площі, що входить до складу державного та муніципального фондів, істотно змінилися. Протягом багатьох десятиліть житлова площа зі складу цих фондів надавалася всім
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  7. § 1. Поняття і види сімейних правовідносин
    Сім'я і сімейні правовідносини. Як показано в попередньому розділі, сімейне право регулює групу суспільних відносин, які хоч і називаються сімейними, але по своїй суті являють собою різновид відносин, що входять у предмет цивільного права. Зазначені відносини досить численні і різноманітні, проте сама їх виділення в особливу групу свідчить про наявність у них
  8. § 5. Прогалини в праві. Застосування норм права за аналогією
    Ні одне, навіть саме досконале законодавство не може заздалегідь передбачити всі ті нестандартні ситуації, які можуть виникнути в житті і зажадати правового реагування, оскільки життя незмірно багатшими, різноманітніше, ніж будь-які юридичні норми. Саме тому ніде в світі ніколи не було і немає беспробельності, ідеального права, адекватно відображає дійсність. Прогалини в
  9. 2. Вертикальна ієрархія норм про договори
    Вертикальна ієрархія має двояке значення. Вона покликана дати відповіді на питання про те, на якому саме рівні - федеральному, суб'єкта Федерації або муніципальному - повинен бути прийнятий відповідний акт і до якого саме виду цей акт відноситься. Перший з цих питань висвітлюється в п. 4 цієї глави. Стаття 3 ГК не тільки перераховує різні види федеральних актів, які можуть
  10. 4. Горизонтальна ієрархія правових норм
    Горизонтальна ієрархія дає відповідь на питання про відносне пріоритеті норм, які знаходяться на одній і тій же ступені вертикальної ієрархії. З цього безпосередньо випливає, що горизонтальна ієрархія у всіх випадках слід за вертикальною, чільною. Горизонтальна ієрархія норм досі обмежувалася двояким проявом. Перше з них зводиться до вимоги: новий закон