Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 1. Відносини, що регулюються цим Законом |
||
§ 1. Страхова діяльність включає в себе дві складові: (а) укладення і виконання договорів страхування; (б) управління коштами страхових резервів - спеціалізованих грошових фондів, які страховик формує для забезпечення страхових виплат. Крім того, оскільки економічно страхові відносини являють собою суспільне перерозподіл капіталів, над цією діяльністю держава здійснює спеціальний нагляд. Даний Закон у його первісній редакції складався з п'яти розділів: Глава I. "Загальні положення", яка збереглася і в новій редакції і складається переважно з норм - дефініцій, в ній визначено загальні поняття, що використовуються в страхуванні. Глава в справжній книзі повністю прокоментована; Глава II. "Договір страхування", яка регулювала відносини з укладення та виконання договорів страхування і в чинній редакції Закону відсутня, так як нині вони значно більш докладно регулюються в главі 48 ГК; Глава III. "Забезпечення фінансової стійкості страховиків", яка регулює відносини з управління коштами страхових резервів. Ця глава збереглася і в нинішній редакції Закону, але тут не коментується, так як проблема виходить за рамки предмета даної книги (див. передмову); Глава IV. "Державний нагляд за страховою діяльністю", яка також збереглася в цій редакції Закону та прокоментована тут повністю, так як в неї регулюються в тому числі і питання правоздатності страховиків (див. коментар до ст. 32 цього Закону). Глава V. "Прикінцеві положення", яка містить загальні правила про розгляд спорів зі страхування і про застосування міжнародних договорів, а також встановлює рівність прав російських та іноземних громадян і юридичних осіб на страховий захист. Ця глава збереглася, але не потребує коментаря, так як її положення практично повністю повторюють відповідні загальні норми Конституції РФ і ГК РФ. § 2. Досить складним стосовно до страхування є в даний час тлумачення терміну "законодавство". Конституція не дає загального нормативного визначення цьому поняттю. Знову прийняті кодекси тлумачать його по-різному. Кримінальний кодекс відносить до законодавства тільки себе. Кримінально - виконавчий, Цивільний, Податковий, Сімейний, Бюджетний кодекси розуміють під законодавством кодекси, закони та нормативні акти законодавчих (представницьких) органів влади. Нормативні правові акти, які видаються Президентом або органами виконавчої влади, ці Кодекси до законодавства не відносять. Навпаки, Містобудівна, Повітряний, Лісовий, Водний кодекси включають в законодавство також і нормативні акти органів виконавчої влади. Відносини з укладення та виконання договорів страхування регулюються цивільним правом, і в цій частині страхових відносин поняття "законодавство" визначено у ЦК. З інших елементів страхових відносин особливо виділяються спеціальні фінансові відносини щодо забезпечення фінансової стійкості страховиків і спеціальні адміністративні відносини з ліцензування страховиків. Вони регулюються главами III і IV Закону та нормативними актами органу страхового нагляду, виданими відповідно до цього Закону. Причому саме акти наглядового органу забезпечують конкретне регулювання, а глави III і IV Закону визначають по суті лише загальні початку. Цим нормативні акти органу страхового нагляду відрізняються, наприклад, від інструкцій Державної податкової служби РФ, які тільки роз'яснюють застосування законодавства. До законодавства про фінансову стійкість і ліцензуванню страховиків слід відносити глави III і IV Закону та нормативні акти органу страхового нагляду, видані відповідно до цього Закону. § 3. Коли приймався Закон, він, як вже було зазначено, мав назву "Про страхування". Передбачалося, що буде побудована ієрархічна система законодавства, що регулює страхові відносини, а сам Закон буде знаходитися в вершині ієрархії. Цей ієрархічний принцип і закладений в п. 2 коментарів статті. Мислилося, що діяли в той час нормативні акти про спеціальні видах страхування також будуть приведені у відповідність з цією ієрархією. Однак з прийняттям нового ЦК ситуація змінилася, так як вершиною ієрархії відносно загальних питань укладення та виконання договорів страхування став тепер Цивільний кодекс. Відносно медичного, пенсійного, соціального страхування також були прийняті нові федеральні закони, що регулюють ці види страхування принципово по-іншому, ніж це зроблено і в Законі, і в ЦК (див. коментар до ст. 970 ЦК). Таким чином, задумана ієрархія нормативних актів з страхуванням не вишикувалася. Отже, нині до законодавства, що регулює відносини в галузі страхування, слід відносити три групи нормативних актів, не пов'язаних між собою ієрархічно: (а) коментований Закон та нормативні документи органу страхового нагляду, видані відповідно до підпунктів "г" і "д" п. 3 ст. 30 цього Закону; (б) Цивільний кодекс РФ, який регулює відносини з укладення та виконання договорів страхування; (в) спеціалізовані нормативні акти про окремі види страхування. Таким чином, від передбачався другого рівня ієрархічної системи страхового законодавства залишилися тільки нормативні акти органу страхового нагляду. Вони в даний час і є ті "акти законодавства, прийняті на основі цього Закону", про які йде мова в коментованій статті. Ці акти регулюють: (а) порядок ліцензування страхової діяльності, порядок призупинення та відкликання ліцензій, а також порядок ведення реєстрів страховиків і страхових брокерів; (б) правила формування та розміщення страхових резервів; (в) правила ведення обліку діяльності страховиків. Спеціалізовані нормативні акти про окремі види страхування в даний час включають в себе: (а) Кодекс торгового мореплавання Російської Федерації (глава XV) "*"; --- "* "СЗ РФ. 1999. N 18. Ст. 2207. (Б) Закон РФ "Про медичне страхування громадян у Російській Федерації" "*"; --- --- "*" ВПС РРФСР. 1991. N 27. Ст. 920. (В) Федеральний закон "Про недержавні пенсійні фонди" "*"; --- --- "*" СЗ РФ. 1998. N 19. Ст. 2071. (Г) численні нормативні акти про обов'язкове страхування (див. коментар до ст. 935 ЦК). § 4. Термін "державне соціальне страхування" трохи застарів. Відповідно до п. 3 ст. 927 ГК обов'язкове державне страхування здійснюється за рахунок бюджетних коштів. В даний час існує обов'язкове соціальне страхування працівників, яке проводиться за рахунок коштів роботодавців і регулюється Федеральним законом "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань" "*". --- "*" СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3803. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 1. Відносини, що регулюються цим Законом " |
||
|