Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 8. Страхові агенти і страхові брокери |
||
§ 1. Страхові агенти діють на підставі довіреності або в якості працівників страховика, або в якості повірених за договором доручення і можуть укладати договори страхування, а також здійснювати і інші дії від імені страховика, наприклад збирати страхову премію, виплачувати відшкодування або забезпечення. Один з видів страхового посередництва - укладання від імені іноземних страховиків на території РФ договорів страхування - довгий час був заборонений. З 1 січня 1998 р. набула чинності нова (приведена тут) редакція п. 4 цієї статті, роздільна страхувати від імені іноземних страховиків автогромадянську відповідальність (продавати "зелені карти"), однак цього зміни можна було б і не вводити. Продаж "зелених карт" і так дозволена на території Росії з 8 липня 1997 р. в відповідності зі ст. 36 Угоди на о. Корфу (див. коментар до ст. 6 цього Закону). Дозволена посередницька діяльність від імені іноземних страховиків і щодо деяких інших видів страхування. Їх перелік наведено у Додатку 5 до Угоди на о. Корфу: страхування ризиків, пов'язаних з морськими перевезеннями, комерційними повітряними перевезеннями, космічними запусками, фрахтом, включаючи супутники з таким страхуванням, яке покриває повністю або частково перевозяться фізичних осіб, що експортуються або імпортовані товари, транспортні засоби , що перевозять товари, будь-яку відповідальність, витікаючу з цього; товари, що перевозяться міжнародним транзитом; страхування здоров'я та від нещасних випадків; страхування відповідальності при транскордонному переміщенні особистих транспортних засобів. Відповідно до ст. 36 Угоди на о. Корфу Росія надає режим найбільшого сприяння всім країнам, що входять до Угоди, щодо транскордонного надання цих видів страхових послуг. Транскордонне надання послуг означає в даному випадку страхування іноземною страховою компанією таких інтересів російських громадян або юридичних осіб, предмет яких при укладанні договору страхування знаходиться в Росії. Стаття 36 Угоди вводить щодо таких послуг режим найбільшого сприяння для країн, що входять в Угоду. Режим найбільшого сприяння означає, що Росія не може встановлювати для країн, що входять до Угоди, режим гірший, ніж для будь-якої третьої країни. До 8 липня 1997 заборона посередницької діяльності від імені іноземних страхових компаній, встановлений п. 4 цієї статті, поширювався на всі країни. Однак з 8 липня 1997 набув чинності Статут Союзу Білорусі та Росії "*". Відповідно до пп. "Д" ст. 15 Статуту в Союз Білорусі та Росії забезпечується "вільне переміщення товарів, послуг, капіталів, робочої сили в межах кордонів Союзу". Статут був ратифікований Федеральним законом від 10 червня 1997 р. N 89-ФЗ , який опублікований в Російській газеті 8 липня 1997 --- --- "*" СЗ РФ. 1997. N 30. Ст. 3596. СЗ РФ. 1997. N 24. Ст. 2732. Таким чином, з цього дня з'явилася одна країна - Білорусь, у відношенні якої заборона, встановлена п. 4 цієї статті, перестав діяти. В силу ст. 36 Угоди на о. Корфу автоматично цей заборона перестала діяти і для країн, що входять в Угоду. Укладаючи договір страхування з агентом іноземної компанії, слід пам'ятати про наведеному вище переліку. Кілька іноземних страховиків ведуть на території Росії діяльність з продажу через своїх агентів полісів страхування життя. Ця діяльність незаконна, так як в перелік додатка 5 до Угоди на о. Корфу входить страхування здоров'я та від нещасних випадків, але не страхування життя. § 2. Страхові брокери діють в якості комісіонерів. Вони можуть виконувати від свого імені будь-які доручення страховика, але не можуть укладати від свого імені, але в інтересах і за дорученням страховика договори страхування, так як при цьому брокер стає боржником у страховому зобов'язанні (п. 2 ст. 990 ЦК), а приймати на себе відповідальність за страховим зобов'язанням має право тільки страховик, який отримав відповідну ліцензію. Описано прецедент 1995 р., в якому діяльність брокера, укладає договори страхування від свого імені, але в інтересах і за дорученням страховика, була за позовом податкового органу визнана судом суперечить основам правопорядку, а ув'язнені угоди - нікчемними з підстав ст. 169 ГК із стягненням усього отриманого в доход РФ "*". --- "*" Коммерсант - Daily. 1996. N 107. Надалі практика податкових органів щодо застосування ст. 169 ГК до осіб, провідним страхову діяльність без ліцензії, була спростована в Постанові Президії Вищого Арбітражного Суду РФ N 1173/98 від 14 липня 1998 р. "*" Однак угоди страхування, укладені страховим брокером за дорученням і в інтересах страховика, все ж залишаються оспорімимі в силу ст. 173 ГК і можуть бути визнані судом недійсними, якщо буде доведено, що страхувальник знав про укладення договору страхування через брокера. --- "*" ВВАС РФ. 1998. N 11. § 3. Страховий брокер зобов'язаний зареєструватися в установленому порядку для ведення підприємницької діяльності. Право громадянина на заняття підприємницькою діяльністю підтверджується його реєстрацією в якості індивідуального підприємця (п. 1 ст. 23 ЦК) і пред'явленням відповідного свідоцтва (чи іншого документа) про реєстрацію. Комерційна організація веде підприємницьку діяльність у силу самої мети свого створення (п. 1 ст. 50 ЦК), і тому реєстрація такої організації як юридичної особи одночасно є і реєстрацією для ведення підприємницької діяльності. Підтвердженням факту реєстрації є свідоцтво (або інший документ) про реєстрацію. Некомерційна організація має право вести підприємницьку діяльність лише для досягнення своїх статутних цілей (п. 3 ст. 50 ЦК), і право некомерційної організації на ведення підприємницької діяльності має бути зафіксовано в її статуті в якості одного з предметів діяльності (п. 2 ст. 52 ЦК). Таким чином, підтвердженням факту реєстрації некомерційної організації для ведення підприємницької діяльності служить свідоцтво (або інший документ) про її реєстрації як юридичної особи і статут, в якому зафіксовано право цієї організації вести відповідну діяльність. § 4. Страховий брокер зобов'язаний також повідомити про початок своєї діяльності в орган страхового нагляду. Для цього достатньо за десять днів надіслати рекомендованим листом повідомлення про початок діяльності. Таким чином, закон встановив заявний порядок початку діяльності страхового брокера, і єдиним документом, який повинен бути спрямований брокером в орган страхового нагляду, є повідомлення про початок діяльності з додатком відповідного докази реєстрації. Проте в лютому 1995 р. опубліковане і вступило в силу Тимчасове положення про ведення реєстру страхових брокерів, що здійснюють свою діяльність на території РФ, затверджене Наказом Росстрахнадзора від 9 лютого 1995 р. N 02-02/03 "*", в якому орган страхового нагляду неправомірно змінив встановлений цим Законом порядок з заявительного на дозвільний (п. 2.1 Тимчасового положення) і ввів інші неправомірні вимоги до страхових брокерів. Зокрема, в п. 3.1 Тимчасового положення встановлено перелік документів, які зобов'язаний подати страховий брокер для включення його до реєстру, встановлені обмежувальні вимоги до брокера - фізичній особі та до керівника брокерської організації. --- "*" ФГ. 1995. N 8. Тимчасове положення вводить додаткові обмеження на діяльність страхового брокера, не встановлені цим Законом та іншими законодавчими актами, хоча воно видане на виконання п. 3 ст. 30 цього Закону, та орган страхового нагляду, вводячи ці обмеження, перевищив свої повноваження. Отже, в частині зазначених додаткових обмежень Тимчасове положення не повинно застосовуватися. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 8. Страхові агенти і страхові брокери " |
||
|